Infospravy.sk Infospravy.sk

V Austrálii zosobášili prvé dva lesbické páry
zdroj: TASR/AP

V Austrálii zosobášili prvé dva lesbické páry

V Austrálii sa v sobotu uskutočnil prvé dva sobáše lesbických párov. Stalo sa tak týždeň po prijatí zákona o manželstvách dvojíc rovnakého pohlavia, uviedla agentúra DPA.

Lauren Priceová (31) a Amy Lakerová (29) sa vzali v sobotu v Sydney po tom, ako vďaka rodine, ktorá za nimi cestovala z Walesu, dostali povolenie vynechať zákonom stanovenú mesačnú čakaciu lehotu.

V Melbourne si skrátenie mesačnej lehoty vybavili tiež Amy a Elise McDonaldové. Svadba bola prekvapením pre priateľov a rodinu, ktorí pricestovali z Ázie a Spojených arabských emirátov (SAE).

V Melbourne sa budú v pondelok sobášiť aj Cas Willowová (53) a Heather Richardsová (56). Dvojica spolu žije už 17 rokov. Matrika im odpustila mesačnú čakaciu lehotu, pretože Willowová má vážne rakovinové ochorenie.

Austrálski kňazi informovali o veľkom počte sobášov gejov a lesieb naplánovaných na 9. januára.

Austrálsky parlament schválil začiatkom decembra návrh zákona, ktorý umožní v celej krajine uzatvárať manželstvá dvojiciam rovnakého pohlavia. Nová úprava, ktorú poslanci podporili, už manželstvo nedefinuje ako zväzok muža a ženy, ale ako zväzok "dvoch ľudí",

Zákon definujúci manželstvo ako zväzok "dvoch ľudí" v stúpil do platnosti v sobotu 9. decembra a v riadnej praxi sa začne uplatňovať presne o kalendárny mesiac, od 9. januára.

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Odporúčame