Infospravy.sk Infospravy.sk

Macron: Rokovania o brexite si ešte vyžadujú veľa práce
zdroj:

Macron: Rokovania o brexite si ešte vyžadujú veľa práce

Macron: Rokovania o brexite si ešte vyžadujú veľa práce

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v piatok v Bruseli po summite EÚ vyhlásil, že napriek pozitívnym signálom vychádzajúcim zo summitu, venovanému aj rokovaniam o brexite, musíme ešte "prejsť veľkým vývojom, ak sa chceme presunúť do druhej fázy" a začať rokovania o budúcich obchodných vzťahoch EÚ s Britániou.
      
A aj keď niektorí v Británii tvrdia, že krajina môže 29. marca 2019 vystúpiť z EÚ bez akejkoľvek dohody, Macron vyhlásil, že britská premiérka Theresa Mayová nikdy takúto možnosť nespomenula. Macron označil špekulácie o tejto možnosti za "zavádzanie".
    
Macron tiež po summite povedal, že neistota spôsobená zahraničnou politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa zblížila európske krajiny. Trumpovo konanie podľa Macrona "posilňuje potrebu, aby bola Európska únia jednotná a jasná". Francúzsky líder povedal, že jednotný hlas je dôležitý pri  medzinárodných diskusiách o jadrových aktivitách Iránu a Severnej Kórey a pri vlastných obranných programoch Európy.
      
Macron dodal, že "menej jasná stratégia Spojených štátov" za vlády Trumpa priaznivo ovplyvnila spoluprácu v rámci EÚ. Lídri členských krajín EÚ na summite znovu ubezpečili, že podporujú historickú dohodu z roku 2015 obmedzujúcu iránske jadrové aktivity. Trump kritizoval túto dohodu s Iránom a vyostril napätie so Severnou Kóreou po jej jadrových skúškach, pripomína agentúra AP.
      
Macron však dodal, že USA zostávajú "hlavným partnerom" v boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS).

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Odporúčame