Infospravy.sk Infospravy.sk

Každá krajina má svojich záchrancov

Každá krajina má svojich záchrancov

Zachránili ste niekomu život? Poznáte niekoho, kto neváhal a pomohol v núdzi? Slovenský Červený kríž v spolupráci s projektom Krajina záchrancov hľadajú ľudí, ktorí sa pričinili o záchranu ľudského života. Nominácie na Čin humanity 2016 je možné zasielať do 17. marca, a to vyplnením formulára na webovej stránke Slovenského Červeného kríža. Pomôžte nájsť pozitívne príklady, ktoré si zaslúžia ocenenie a môžu byť príkladom a inšpiráciou pre ostatných.

Čin humanity 2016

Ste na chate v horách s priateľmi. Tancujete, spievate, do toho niečo konzumujete, popíjate, smejete sa. V jednom okamihu sa vám pred očami začne dusiť kamarát, neskôr začne od nedostatku kyslíka modrieť. Záchranka je ďaleko a v okolí nie je nik, kto by mohol pomôcť. Okrem vás.

„Stretli sme sa so situáciou, keď žena v horách na chate bojovala o záchranu svojho manžela. Aj napriek rozdielu 80kíl v hmotnosti dokázala resuscitovať manžela 15 minút. Keď sme dorazili na miesto, manžel bol v bezvedomí ale vďaka nej už dýchal. Zachránila mu život,“ spomína doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD., Prezident Slovenského Červeného kríža a garant projektu Krajina záchrancov

Slovenský Červený kríž vyhlasuje 13. ročník výzvy Čin humanity. Jej cieľom je nájsť ľudí, ktorí v priebehu roka 2016 neváhali riskovať vlastné zdravie či nasadiť vlastný život, aby zachránili druhého, často úplne cudzieho človeka. 

Krajinu záchrancov vytvárajú obyčajní ľudia

Tento rok sa Slovenský Červený kríž spojil s projektom Krajina záchrancov, ktorá sa už viac ako 4 roky snaží urobiť z prvej pomoci atraktívnu a dostupnú tému pre všetky generácie. „Čin humanity a prvá pomoc spolu bezpodmienečne súvisia. Aby človek zachránil život, musí mať v prvom rade odvahu, no vedomosti o prvej pomoci môžu rozhodnúť. Boli by sme radi, ak by sme aj prostredníctvom obyčajných ľudí, ktorí zachránili ľudské životy, ukázali ostatným, že človek nemusí byť záchranár, lekár, ani žiaden odborník, aby vedel pomôcť. Stačí si byť istý postupmi prvej pomoci a za každých okolností konať,“ vysvetľuje MUDr. Branislav Budke, riaditeľ spoločnosti Pfizer.

Poznáte záchrancu? Nenechajte si to pre seba!

Nominácie na osobu, ktorá zachránila ľudský život, alebo pomohla pri jeho záchrane, môžete poslať do 17. marca. Formulár na nomináciu je dostupný na http://www.redcross.sk/kampane/cin_humanity_2016.

Slávnostné udeľovanie medailí a ocenení Slovenského Červeného kríža, prebehne pri príležitosti Svetového dňa Červeného kríža a Červeného polmesiaca 10. mája 2017 v Primaciálnom paláci. Súčasťou slávnosti je audiencia u prezidenta Slovenskej republiky, Andreja Kisku.

TS

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Tlačové správy

Pozri viac