Infospravy.sk Infospravy.sk

Dajte si skontrolovať svoje „bodky krásy“

Dajte si skontrolovať svoje „bodky krásy“

Ak ste bodkovaná ako lienka, mali by ste spozornieť. Znamienka môžu byť bodkami krásy, ale aj nebezpečným ložiskom nádoru. Teraz je najvhodnejší čas si ich dať vyšetriť, napríklad na klinike zdravia a krásy Interklinik.  

Na prevenciu by sme nikdy nemali zabúdať. Týka sa to aj našej pokožky. Malígny melanóm je najzhubnejšie nádorové kožné ochorenie, ktoré sa veľmi rýchlo šíri – metastázuje. Jedinou šancou na úspešnú liečbu je včasná a dôsledná diagnostika.


Ako vzniká melanóm

Malígny melanóm je zhubné nádorové ochorenie kože, vychádzajúce z melanocytov, t.j. z buniek produkujúcich farbivo melanín. Melanocyty sú bunky hviezdicovitého tvaru, produkujúce hnedé až čierne farbivo melanín. V koži sú prítomné v bazálnej vrstve pokožky, ale nachádzajú sa aj na sliznici, v dúhovke oka, vo vnútornom uchu, na mozgových blanách, v kostiach a srdci.

Melanín je pigment, ktorý ovplyvňuje farbu našej kože. Pôsobením slnečného svetla sa zvyšuje tvorba tohto pigmentu v koži, ktorý zároveň slúži ako ochrana buniek pred škodlivým pôsobením ultrafialového žiarenia. Vo všeobecnosti platí, že ľudia s tmavšou pokožkou majú nižší výskyt melanómu, práve v dôsledku ochranného pôsobenia melanínu.

Melanocyty sú špecifické tým, že sú roztrúsené v mieste svojho výskytu a nie sú navzájom pospájané ako je tomu u buniek v tkanivách. Túto vlastnosť si zachovávajú aj v prípade malígneho zvrhnutia a preto majú tendenciu k rýchlemu šíreniu. Poškodené melanocyty sa nekontrolovane delia a na koži vznikne obvykle tmavý nepravidelný útvar. Melanóm rastie do šírky vo vrchnej vrstve pokožky a neskôr aj do hĺbky, kedy môžu niektoré rakovinovo zmenené bunky preniknúť do podkožia a následne sa krvou a lymfou šíriť do iných častí tela.

Kedy treba byť v strehu

Nie každé nové znamienko je nositeľom zlej správy. Znamienka nám počas života vznikajú stále a priebežne. Dôležité je sebapozorovanie, tak ako pri každej prevencii. Spozornieť by ste však mali vtedy, ak vaše znamienko zmenilo v krátkom čase tvar, veľkosť, farbu, či ohraničenie. Ak vás znamienko svrbí alebo bolí, či nedajbože krváca, neodkladajte svoju návštevu lekára a choďte si ho dať vyšetriť.

Prevencia je základ

V celkovej starostlivosti o zdravie zohráva významnú úlohu prevencia. Aspoň raz za rok si nájdite čas na celkovú „kompletku“ a obehajte si všetkých lekárov – od zubára, cez gynekológa až po dermatológa. Ak máte v rodine predpoklady na závažné onkologické ochorenia, ktoré súvisia s kožou, mali by ste tak robiť so železnou pravidelnosťou. Pamätajte, že lepšie je prísť skôr, ako neskoro.

Ak máte záujem o preventívnu prehliadku u dermatológa, objednajte sa na recepcii estetickej dermatológie Interklinik: 421 2 68 23 09 20

Viac informácií nájdete na goo.gl/h3A2O8

Text: Interklinik

Foto: Interklinik, Pexels

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Tlačové správy

Pozri viac