Infospravy.sk Infospravy.sk

USA chceli v Jemene dostať vodcu al-Káidy, no unikol im
zdroj:

USA chceli v Jemene dostať vodcu al-Káidy, no unikol im

USA chceli v Jemene dostať vodcu al-Káidy, no unikol im

Terčom operácie špeciálnych amerických síl v Jemene, ktorá sa uskutočnila 29. januára, bol vodca al-Káidy na Arabskom polostrove (AQAP) Kásim Rajmí. Jeden z najhľadanejších teroristov sa však na predpokladanom mieste nenachádzal, informovali v pondelok americké médiá.

Pozemná operácia proti základni AQAP prebehla v obci Jakla ležiacej v provincii Bajdá. Osobne ju schválil nový americký prezident Donald Trump a Biely dom ju označil za "veľmi úspešnú". Vysokopostavení predstavitelia armády a tajných služieb však televíziám NBC News a CNN povedali, že Rajmího sa nepodarilo zadržať.

Nie je známe, či sa vodcovi najnebezpečnejšej odnože al-Káidy podarilo utiecť, alebo sa nachádzal na inom mieste. Uplynulý piatok 3. februára však bola zverejnená zvuková nahrávka, v ktorej sa Rajmí obrátil na jemenský ľud. "Hlupák v Bielom dome dostal facku na začiatku svojej cesty vo vašej krajine," povedal Rajmí.

Pri operácii podľa Pentagónu zahynulo odhadom 14 ozbrojencov al-Káidy a bližšie neurčený počet civilistov. O život prišiel aj jeden člen elitnej jednotky Navy SEAL. Ľudskoprávna organizácia Reprieve minulý týždeň oznámila, že bolo zabitých najmenej 23 civilistov vrátane novorodenca a ďalších desiatich detí.

Al-Káida na Arabskom polostrove uskutočnila v uplynulom desaťročí sériu útokov, ktoré vzbudili celosvetovú pozornosť. Najznámejším je útok na parížsku redakciu francúzskeho satirického časopisu Charlie Hebdo, ktorý si 7. januára 2015 vyžiadal 12 mŕtvych.

TASR

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Odporúčame