Infospravy.sk Infospravy.sk

Vianoce zavítali aj do hlavného mesta. Primátor slávnostne otvoril Vianočné trhy!

Vianoce zavítali aj do hlavného mesta. Primátor slávnostne otvoril Vianočné trhy!

V piatok 18. novembra o 17.00 h primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal oficiálne otvoril Vianočné trhy 2016. Zároveň sa včera podvečer prvýkrát rozsvietil vianočný stromček na Hlavnom námestí spolu so všetkými stánkami a bočnými uličkami s vynovenou vianočnou výzdobou. Vianočné trhy sú v Bratislave jednou z najočakávanejších udalostí roka. Okrem návštevy tradičných stánkov na Hlavnom, Františkánskom námestí a pred Primaciálnym palácom čaká na Bratislavčanov aj hostí Bratislavy po dobu takmer jedného mesiaca bohatý kultúrny program s názvom Vianočná Bratislava, o ktorý sa v spolupráci s mestom Bratislava postarala mestská organizácia Bratislavské kultúrne a informačné stredisko.

Keďže vianočné trhy sú najmä o hodovaní, tohto roku bude na Hlavnom, Františkánskom a Primaciálnom námestí rozmiestnených 100 stánkov (Hlavné námestie – 72 stánkov, Františkánske námestie – 27 stánkov a 1 stánok na Primaciálnom námestí ako obsluha klziska pred Primaciálnym palácom), ktorých majitelia prešli výberovým konaním, pričom kritériami výberu Komisie pre Bratislavské vianočné trhy 2016 boli: sortiment, jeho vizualizácia, referencie predávajúceho, výška nájomného, prihlásenie sa ku Kódexu trhovníka, ako aj podmienka ohľadne zabezpečenia profesionálneho kuchára pre stánky s gastroslužbami. 

„Vianočný čas je plný sviatočných momentov, sú to chvíle vzácne pre každého z nás. Už minulý rok sme sa rozhodli dať vianočným trhom v Bratislave kvalitnejší punc a zlepšiť ich celkovú úroveň, nielen čo sa týka kultúry prostredia, ale aj ponúkaných produktov a služieb. A v tomto trende mienime pokračovať aj tento rok, a tak ako Bratislavčanom, aj návštevníkom nášho mesta chceme ponúknuť vianočnú atmosféru porovnateľnú s inými európskymi metropolami,“ uviedol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Navyše, ako ďalej primátor v súvislosti s blížiacim sa ukončením predsedníctva SR v rade EÚ doplnil: „Posledný polrok bol pre Bratislavu náročný s podujatiami, ktoré sa tu v hlavnom meste predsedajúcej krajiny konali. To si vyžadovalo aj zvýšenú trpezlivosť Bratislavčanov. Všetci sa už preto tešíme na oddych v kruhu najbližších, ktoré tieto sviatky prinášajú. Dúfam, že k tomu svojím kúskom prispejú aj Bratislavské vianočné trhy, ktoré sa stanú miestom stretnutí a kvalitnej zábavy.“

Na tohtoročných vianočných trhoch sa okrem obľúbených stánkov s občerstvením objavia aj stánky s lahôdkami na domov, stánky s vianočnými darčekmi a stánky pre charitu. Svoju premiéru budú mať dva stánky, jeden stánok so špeciálnym sortimentom zameraný na zdravú výživu a exotické chute a ten druhý bude zase plný čokolády najrozmanitejších druhov.

Všetky typy stánkov na predaj občerstvenia budú otvorené denne od 10:00 hod do 22:00 hod. Stánky pre charitu a stánky na vianočné darčeky budú fungovať v kratšom časovom režime, a to denne od 10:00 hod. minimálne do 20:00 hod. 

Od posledných vylepšení z minulého roka, kedy sa predĺžila samotná doba trvania vianočných trhov a rozšíril počet vianočných stánkov, mesto vo zvýšenej miere dohliada na kvalitu predávaných produktov a služieb a dodržiavanie Kódexu trhovníka. Ten okrem iného obsahuje aj manuál vizuálneho označovania stánkov a jednotného oblečenia predajcov kvôli zachovaniu jednotnej identity. Na dohliadanie poriadku v okolí stánku a dbanie na čistotu a hygienu predávaného sortimentu budú tak ako na uplynulých trhoch dohliadať zodpovední správcovia. 

Mesto vyriešilo aj problém s toaletami a na Františkánskom námestí umiestnilo toalety, ktoré sú vybavené aj umývadlom na opláchnutie rúk.

Hlavnou kultúrnou scénou bude už tradične pódium na Hlavnom námestí, kde bude každý utorok v rámci Vianočnej Bratislavy vždy iná charita prezentovať svoju činnosť a každú stredu vystúpia gospelové zbory a slovenské ľudové súbory. Zaujímavou súčasťou vianočného programu je aj kultúrne podujatie Spievajúce balkóny na Primaciálnom námestí. Ide o šnúru koncertov z balkóna Primaciálneho paláca, na ktorom okrem iných umelcov vystúpi aj skupina Fragile (1.12.). Pre rodiny s deťmi sú v Klariskách pripravené víkendové tvorivé dielne, kde si budú môcť najmenší vyrobiť darčeky a odzdobiť perníky.

Okrem Hlavného námestia bude program pokračovať aj v uliciach Bratislavy, konkrétne na Laurinskej ulici, kde budú rozmiestnené vianočné stromčeky zdobené žiakmi základných a stredných škôl Bratislavského samosprávneho kraja, ktoré sa rozsvietia 11. decembra počas „Summitu Mikulášov“. Laurinská ulica a Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava ožijú 17. decembra  vianočnou verziou Dobrého trhu so stánkami s domácimi výrobkami a maškrtami. 

Úplnou novinkou tohtoročného programu je Ulička želaní na Kostolnej ulici, ktorá bude zdobená imelom a bude slúžiť ako atrakcia pre tých, ktorí vedia, že pod imelom nesmie ostať nikto nepobozkaný. Vianoce sú sviatkom stretávania sa s najbližšími, preto mesto Bratislava a BKIS v tomto období nezabudli ani na zariadenia pre seniorov v mestských častiach, pre ktorých sú pripravené hudobné a tanečné vystúpenia ľudových súborov. 

Vianočné trhy 2016 a spolu s nimi kultúrny program Vianočnej Bratislavy potrvajú v našom hlavnom meste do 22. decembra 2016. Viac informácií o kompletnom programe nájdete na stránkach www.bratislava.sk a www.bkis.sk.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Tlačové správy

Pozri viac