Infospravy.sk Infospravy.sk

Rusko chce nový štátny sviatok

Rusko chce nový štátny sviatok

Ruskí zákonodarcovia vyzvali na zavedenie nového štátneho sviatku vzdávajúceho hold vojakom, ktorí uchvátili Krymský polostrov od Ukrajiny. Iniciatíva odráža vlnu patriotickej podpory zo strany ruskej verejnosti pre túto vojenskú intervenciu, informovala dnes agentúra Reuters.


krym-putin-nestandard2.jpeg

Zdroj: pravda.skSviatok by podľa navrhovateľov pripadal na narodeniny ruského prezidenta Vladimira Putina - 7. októbra. Má oslavovať úlohu tzv. "zdvorilých ľudí", ako sa zvyknú nazývať ruskí vojaci, ktorí bez násilia obsadili tento čiernomorský polostrov. Moskva ho oficiálne anektovala po referende v marci.

Kremeľ spočiatku popieral prítomnosť ruských vojakov na Kryme. Putin ich vyslanie verejne potvrdil až 17. apríla, takmer mesiac po tom, ako podpísal legislatívu, ktorou sa dovŕšila jeho anexia. Krok mal za následok uvalenie sankcií západných krajín na Rusko, ktoré neskôr odpovedalo protiopatreniami.

Ruskí činitelia a väčšina tamojších médií používa na označenie týchto udalostí pojem "znovuzjednotenie", argumentujúc tým, že sa takto obnovil normálny dejinný stav v oblasti s väčšinovým etnicky ruským obyvateľstvom. Putin však odmieta tvrdenia, že vyslal vojsko aj do regiónov východnej Ukrajiny.

Boje v Luhanskej a Doneckej oblasti zúriace medzi stúpencami nezávislosti, resp. proruskými separatistami a kyjevskými vládnymi silami si podľa OSN vyžiadali od apríla vyše 3000 mŕtvych.

Zdroj: TASR

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Odporúčame