Infospravy.sk Infospravy.sk

Počet návštevníkov na Slovensku stále rastie

Počet návštevníkov na Slovensku stále rastie

Počet návštevníkov na Slovensku stále rastie. Za 1. polrok využilo služby slovenských ubytovacích zariadení takmer 2,3 milióna ľudí, čo je o 18,9 % viac ako za rovnaké obdobie minulého roku. Podľa ŠÚ SR rástol tak počet domácich hostí, ktorý sa v porovnaní s minulým rokom zvýšil o 223.453 ( 19,2 %), ako aj zahraničných, ktorých k nám prišlo o 136.133 viac ( 18,5 %).
 TASR     

Podľa generálneho riaditeľa Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR) Igora Donovala výsledky ovplyvnilo niekoľko faktorov, ako napríklad rast kvality a konkurencieschopnosti ponúkaných produktov, geopolitický vývoj v Európe a zvyšovanie poznateľnosti značky Slovensko prostredníctvom organizovania významných medzinárodných podujatí, medzi ktorými bol napr. Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní v Jasnej, ME v krasokorčuľovaní v Bratislave, či v neposlednom rade slovenské predsedníctvo v Rade EÚ.
      
Počet prenocovaní za 1. polrok medziročne stúpol o 17,2 %, čo predstavuje vyše 6 miliónov prenocovaní, pričom takmer 4 milióny z nich pripadá na domácich návštevníkov. Najviac turistov prišlo z Českej republiky, Poľska, Nemecka, Maďarska a Rakúska. Narástli aj počty návštevníkov zo Škandinávie, pobaltských krajín, Holandska, Španielska, USA, Číny, Indie, Izraela, Japonska či z Južnej Kórey. Najvýraznejšie pribudli hostia z Českej republiky ( 43.865), Maďarska ( 12.775), Nemecka( 9930), Poľska ( 9494) a zo Spojeného kráľovstva ( 5851).

      
Pozitívny vývoj SACR zaznamenala aj z pohľadu sekundárnych trhov, ktoré predstavujú vysoký potenciál smerom do budúcna. Najprogresívnejší nárast zaznamenali hostia zo Španielska ( 55,5 %), Číny ( 41,5 %) a Izraela ( 40,4 %). 
Doterajší vývoj návštevnosti Slovenska za prvé dva kvartály roka naznačuje predpoklad úspešnej hlavnej turistickej sezóny. Aj vzhľadom k aktuálnej geopolitickej situácii vo svete uprednostňuje dovolenku na Slovensku nielen viac domácich, ale aj zahraničných hostí. Hotelieri v najnavštevovanejších turistických strediskách, ako aj rôzne ubytovacie portály informujú o vysokom záujme o pobyty počas celého leta. Ich slová potvrdzuje aj nárast návštevnosti národného portálu cestovného ruchu www.slovakia.travel. Informácie o novinkách, zaujímavých atrakciách, podujatiach, relaxe či aktívnej dovolenke si od začiatku júna do konca augusta vyhľadávalo na portáli 1.092.506 návštevníkov, čo predstavuje medziročný nárast 15,4 %.
      TASR informovala Slovenská agentúra pre cestovný ruch.


zdroj: text a foto TASR

lm

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Slovensko

Pozri viac