Infospravy.sk Infospravy.sk

FOTO+ VIDEO: Počet obetí výbuchov v Bruseli vzrástol na 34 mŕtvych a 187 zranených

FOTO+ VIDEO: Počet obetí výbuchov v Bruseli vzrástol na 34 mŕtvych a 187 zranených

Dve explózie otriasli dnes letiskom Zaventem v belgickej metropole Brusel, oznámila webová stránka BBC. Počet obetí vzrástol na 34 mŕtvych a 187 zranených.

Polícia zverejnila záber bezpečnostnej kamery, na ktorom vidno troch podozrivých útočníkov. Dvaja z nich mali podniknúť samovražedný útok, pričom tretí je na úteku.

Pri domovej prehliadke v bruselskej štvrti Schaerbeek sa našlo "výbušné zariadenie obsahujúce okrem iného klince", informovala dnes večer belgická federálna prokuratúra. Vyšetrovatelia podľa nej ďalej zhabali chemické látky a vlajku extrémistickej skupiny Islamský štát (IS).

Na medzinárodnom letisku Zaventen v Bruseli sa nachádzali tri bomby, pričom tretia neexplodovala a zničili ju riadeným výbuchom. Uviedol to dnes guvernér provincie Flámske Brabantsko Lodewijk De Witte, ktorého cituje belgická agentúra Belga.

Prítomnosť tretej nálože na letisku, ktorú po prvých dvoch výbuchoch zneškodnili bezpečnostné zložky, potvrdila pre médiá aj hovorkyňa letiska Florence Mulsová. Pri prvých dvoch výbuchoch zomrelo najmenej desať ľudí a okolo 100 ďalších utrpelo zranenia. Tretiu bombu zneškodnili podľa Mulsovej "riadenou akciou".

Muž, ktorý sa objavil na fotografiách tesne po útoku sa volá Sebastien Bellin a je to vrcholový basketbalový hráč, narodený v Brazílii.

to.jpg

Títo traja muži sú zodpovední za teroristický útok na letisku v Bruseli.


sdf.jpg
Zdroj foto: twitter.com

Belgická polícia našla nevybuchnutú samovražednú vestu a dva kusy automatickej zbrane Kalašnikov na bruselskom letisku. Informuje televízia BBC.

Belgicko sa po dnešných teroristických útokoch v metropole Brusel ponorí na tri dni do štátneho smútku. Oznámil to belgický minister vnútra Jan Jambon.

K útokom v Bruseli sa prihlásil Islamský štát.

Útok na letisku označila prokuratúra za teroristický útok pravdepodobne spáchaný najmenej jedným samovražedným atentátnikom. Informoval o tom federálny prokurátor Frédéric Van Leeuw, ktorý potvrdil aj výbuch v metre, pričom však o ňom nehovoril ako o atentáte.

V súvislosti s dnešnými výbuchmi na letisku Brusel-Zaventem v Belgicku rozhodol bezpečnostný výbor Letiska M. R. Štefánika v Bratislave o sprísnení bezpečnostných opatrení na letisku. Ich cieľom je maximálna bezpečnosť cestujúcich pri odletoch a príletoch.

Železničná a cestná doprava medzi Francúzskom a Belgickom je úplne zastavená v súvislosti s dnešnou sériou výbuchov v Bruseli, ktoré si podľa najnovšej bilancie belgických médií vyžiadali najmenej 21 obetí na životoch. 

Parížska policajná prefektúra dnes nariadila posilniť vo francúzskej metropole ochranu letísk, železničných a autobusových staníc a prostriedkov verejnej dopravy.
Polícia dnes v Paríži uzavrela okolie železničnej stanice Gare du Nord. Na mieste pracujú pyrotechnici, informoval bez bližších podrobností spravodajca webového portálu Le Petit Journal.


Monika Flašíková- Beňová exkluzívne z Bruselu: EXKLUZÍVNY telefonát Moniky Flašíkovej- Beňovej z Bruselu. Prežila nešťastie na vlastnej koži a toto sú jej pocity!


Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR preveruje prítomnosť Slovákov v Bruseli. 

Tesne po výbuchu na stanici metra.

Vedenie belgickej futbalovej reprezentácie zrušilo utorňajší tréning pred budúcotýždňovým prípravným zápasom s Portugalskom. Viac na: Futbalisti Belgicka po výbuchoch zrušili utorňajší tréning


Cestujúcich z letiska evakuovali. Na letisku boli zrušená všetky prílety a odlety. Železničné spojenie medzi letiskom a metropolou je tiež prerušené, informovala belgická televízia RTBF, ktorá uviedla, že podľa všetkého ide o teroristický útok.

Belgické tajné služby mali poznatok o hroziacom teroristickom útoku, nevedeli však, kedy a kde k nemu dôjde, uviedla dnes televízia BFMTV s tým, že túto informáciu tajné služby mali od pondelka.

3-5f1bd8aa9fcf9744f6589d2bc88fd3f4a49062e6.jpg
Podľa belgických médií mal nastať výbuch aj na ďalšej stanici Schuman.

Predseda vlády SR Robert Fico zvoláva dnes, v utorok 22. marca o 11.00 h v priestoroch Úradu vlády SR v Bratislave mimoriadne rokovanie Bezpečnostnej rady SR v súvislosti s udalosťami v Bruseli. Podľa Richarda Sulíka sa Európa nachádza vo vojne.

Európa sa nachdáza vo vojne

EURÓPA SA NACHÁDZA VO VOJNE A MUSÍ POCHOPIŤ, ŽE SA MUSÍ ZAČAŤ BRÁNIŤ.Skutočne brániť znamená uzavrieť a dôsledne chrániť svoje hranice, vykázať všetkých, ktorí naše zriadenie ohrozujú (takzvaní Gefährder, len Nemecko ich eviduje 8 tisíc, Francúzsko 10 tisíc), vykázať všetkých cudzincov, ktorí v Európe páchajú priestupky trestné činy. Riešenie určite nie je dohoda s Tureckom, na konci ktorého je bezvízový styk pre 75 miliónov Turkov.Pozostalým úprimnú sústrasť.

Posted by Richard Sulik on 22. marec 2016Europoslankyňa bola na mieste a reagovala prostredníctvom sociálnej siete: 

Dnes som chcela letieť domov. Letom o 10,10. Musela som ešte ostať tu. V Bruseli. Vybuchla odletová hala. Je fajn mať v...

Posted by Monika Flašíková-Beňová on 22. marec 2016Belgické médiá pripúšťajú, že môže ísť o teroristický útok. Niekoľkí očití svedkovia totiž uviedli, že pred výbuchmi začuli streľbu a výkriky v arabčine. 

Belgická vláda v reakcii na udalosti z dnešného rána zvýšila stupeň ohrozenia teroristickými útokmi na najvyšší.

Belgická prokuratúra potvrdila, že na letisku Zaventem došlo k výbuchom, ale zatiaľ ich neoznačila za teroristický útok.

Pred niekoľkými minútami otriasol výbuch aj stanicou metra. Táto stanica metra sa nachádza neďaleko štvrte, kde sú sústredené európske inštitúcie. 


metro-explosion-brussels.jpgZdroj foto: independent.co.uk

metro-explosion-brussels-1.jpgZdroj foto: independent.co.uk

sad.jpg
Zdroj foto: twitter.com


Moment výbuchu na letisku:Na záberoch zverejnených na sociálnych sieťach bolo vidno, ako z jedného z letiskových terminálov stúpa dym a ako z budovy utekajú ľudia. K výbuchom, ktorých príčina zatiaľ nie je známa, došlo v odletovej hale neďaleko hotela Sheraton. Nepotvrdené správy z letiska hovoria o 20 zranených a 11 mŕtvych. K explóziám došlo štyri dni po zadržaní Salaha Abdeslama - predpokladaného hlavného strojcu parížskych útokov - pri protiteroristickej razii v Bruseli. 

Bez názvu.jpgZdroj foto: twitter.com
b.jpgZdroj foto: twitter.com
c.jpgZdroj foto: twitter.com

afas.jpgZdroj foto: twitter.com

d.jpg


Zdroj: TASR

mc

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac